Nihal Temur

Nihal Temur

Poseidon Vision & Accessland

Founder & CEO

“ Life is as you dream it ”

Image

My Bio

Nihal is a founder and CEO of Poseidon Vision Corp. Formerly, she has spent her career at Unilever acting various senior leadership and functional leadership roles from R&D to Supply Chain in Turkey, UK, China, UAE and Singapore. During her leadership, she pursued success-enabled-with-technology mindset and making high-stake decisions for delivering exceptional result across 80 countries both in highly competitive and developing markets within overcoming complex business challenges. In addition to leading a massive value creation performance and strategic development of business, she successfully enhanced the sustainability and diversity agenda across regions to make brands and workplace more purposeful. Acting a leadership in a multi-cultural environment with performance-driven and purpose-led execution provided her various awards and accomplishments such as “Most Influential Supply Chain Professional” by LODER in 2016, Logistics Association, as digitization of the supply chain operation, “Leader Beyond Borders” from Women Changemakers in 2018, for her extraordinary performance on result-driven purposeful leadership, and acquired Global Supply Chain Blue Print Awards in 2012, 2013 and 2016 that are proved operational excellence within her management. Nihal left Unilever in 2019 and founded Poseidon Vision Corp. in order to hack the society for good. Her passion on building purposeful technology & media products and providing digital abundance for people and areas, that are sufficiently suffer lack of quality products and innovative platforms, have helped her mindset to shift from corporate to hyper-growth businesses. Nihal’s special keen and interest on auditory and visual fields for producing quality content and creating new formats will be also other flagships of Poseidon Vision. Her purpose is connecting and delivering international-quality contents that are produced in Turkey with the world, by combining her professional experience and embedding her perception to differentiate in the sector. Nihal graduated from METU at Chemical Engineering department and pursued her postgraduate studies at Ankara University by specializing in Food Engineering. She is married. Nihal interests on wide ranging, books, travel, spiritualism and art. She is member of Singularity University and TurkishWin Executive Circle.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi ve devamında Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde ihtisasını tamamladı. 1989 yılında dahil olduğu Unilever ekibi ile birlikte İngiltere, Singapur, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri gibi çeşitli ülkelerde yaşamını ve kariyerini önemli bir bölümünü geçirdi. Buralarda bulunduğu görevlerde kişisel gelişimine ve mesleki hayatına birçok tecrübeyi bünyesine kattı. Kariyerinde ilerlerken 2006 yılında Dubai’ de Unilever Afrika, Ortadoğu ve Türkiye Kişisel Bakım Ürünleri Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında ise Singapur’a Asya-Pasifik, Afrika, Ortadoğu Türkiye ve Rusya Tedarik Zinciri Başkan Yardımcı olarak çalışmalarına devam etti. Daha sonra farklı ülkelerde Tedarik Zinciri Bölge Başkanlığı da yapan Nihal Temur, 80’i aşan ülkede liderlik yaparak, farklı kültürlerde başarılı projelere imza attı. Unilever’deki son görevinde nametrub bölgesi (Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya, Turki Cumhuriyetler, İran, İsrail dahil 35 ülke) Tedarik zinciri Başkanı görevi süresince bölgede yeni fabrika, dijital transformasyon, lojistik optimizasyonları gibi farklı projelere imza attı. Tüm kariyeri boyunca onlarca farklı milletten liderler yetiştirdi. Eylül 2019’da ise Unilever’den ayrıldı. Görsel-işitsel alana ve dijital teknolojilere özel ilgisi nedeniyle Aralık 2019’da Poseidon Vision’ı kurdu. Poseidon Vision, Türkiye’de yaratılacak içeriklerin dünya ile buluşmasını sağlamak ve profesyonel deneyimleri ile endüstriye fark yaratan bir bakış açısı getirmek amacıyla kaliteli içeriklerle ve yeni platformlar üretmeyi hedeflemektedir. Aldığı ödüllerden bazıları: Global Tedarik zinciri Ödülleri – 2012,2013, 2016 En etkili Tedarik Zinciri Profesyöneli LODER (Logistics Association)-Tedarik Zincirinin Dijital transformasyonu Fark Yaratan Kadınlar – 2018 MediaCat – Sınırları Aşan lider Nihal Temur evlidir ve özel ilgi alanları seyahat, kitaplar, sanat, Dijital gelecek, Nörobilim ve Yeni Liderler yetiştirmektir. Singularity Universitesi üyesidir, SF.USA TurkishWIN Executive Circle Üyesidir.

I can talk about

 • #Entrepreneurship
 • #Healthcare Services
 • #Innovation & Creativity
 • #Leadership & Motivation
 • #My CEO Journey
 • #People Management
 • #Supply Chain

My Industry

 • #Finance
 • #Internet
 • #Media and Entertainment
 • #Technology

My Preferences

 • #Mid Sized Audiences (10-50)
 • #Large Audiences (50 & above)
 • #University Students
 • #My TurkishWIN Peers
 • #NGOs & Platforms
 • #
 • #Online

LETS MEET

The Case for Ignoring Common Sense

Dijital içerik pazarı 2026’da 50 milyar dolara ulaşacak

Discrimination: Helping people reach their full potential

WALL OF LOVE

Nihal hanım gerçekten müthiş bir kariyeniz var. İnsan kendisine örnek almadan yapamıyor sizi. Çorlu'ya alınacak olan Çevre Mühendisi iş ilanını bende aynı kariyer yolculuğunun başı olarak görüyorum :) ÖZET : Beni işe alın :)

Tavsiyeleriniz için teşekkürler
Unable to load tooltip content.

Our Give Back Partners

We thank our partners for their guidance and support. 

© 2024 Your Company. All Rights Reserved.