Sera Tokay | Kadından orkestra şefi olur mu?

Sera Tokay, dünyadaki ender kadın orkestra şeflerinden ama ona göre asıl kadınlar orkestra şefi olmalı! Neden mi? İzleyin, göreceksiniz.

  • Sera Tokay

  • Orkestra Şefi
  • Serâ Tokay, profesyonel orkestra şefidir. Doktora tezini Paris Sorbonne I.Universitesi felsefe bölümünde ve neuroscience cognitive alanında Ferrara Universitesi Fizyoloji bölümünde tamamladı. Paralel olarak sürdürdüğü müzik eğitimini Lozan Yüksek Konservatuarında piano, teori ve orkestra yönetimi alanında gerçekleṣtirdi. Serâ Tokay profesyonel orkestra sefliği kariyerini Şiṣli Senfoni Orkestrası ve Paris’te kurdugu Philharmonie de Chambre Lutèce ile Avrupa ve Amerikada verdiği konserlerle sürdürdü. Orkestra Stravinsky’nin son dönem orkestral yapıtlarınınözgün versiyonlarını yorumlamak amacıyla Fondation Stravinsky tarafından Genevre’ye davet edildi. Husserl fenomenolojisi ısığında ele aldığı orkestra veṣef arasındaki empatik iliski projesi, « ayna nöron »ların bulucusu Parma ekibinin ilgisini çekti. Nörofizyolojist Luciano Fadiga ve ekibiyle Ferrara, Paris ve İstanbul’da bir çok orkestrayla kinematik ve elekroansefalografik kayıtlar gerçekleştirdi.

Stay In Touch

TurkishWIN is a global community of women with cultural, professional or family ties to Turkey. We network for change. Sign up to hear about our updates or join an event as our guest in your city.

© 2024 Your Company. All Rights Reserved.