Enes Kaya | Bir film izlersin hayatın değişir

İlk kez kaç yasında sinemaya gittiniz? İzlediğiniz ilk filmin adı neydi? Kırsalda yaşayan çocukları ilk kez sinema ile tanıştıran Sinemasal’ın kurucusu Enes Kaya’nın hayal olarak başlayan yolculuğuna eşlik etmek ister misiniz?

  • Enes Kaya

  • SineMASAL Kurucusu
  • Enes Kaya, kültür sanat festivali SineMASAL’ın kurucusudur. Kendi çocukluğunda eksikliğini bizzat yaşadığı, kırsalda yaşayan çocukların sinemanın büyülü dünyasından bihaber olmalarını adil bulmayarak, yaşadığı heyecanı kırsal bölgelere taşıma isteği ile hayal kurmaya başladı. 2009-2013 yılları arasında Türkiye’nin birçok ilinde çekimleri yapılan yerli ve yabancı sinema, dizi, reklam, belgesel ve klip projelerinde yapım birimlerinde görev aldı. Matematikçi, sosyolog, film ve festival yapımcısı, profesyonel kampçı ve sosyal girişimci olan Kaya, Türkiye’nin 55 ilinde ve binlerce köyünde projeler hayata geçirdi. 2012’de SineMASAL’ı kurdu. SineMASAL festivalleri ile 17 bin çocuk ve ailesi kültür sanat deneyimi yaşadı. Bu çocukların %87’si hayatlarında ilk kez sinema ile tanıştı. Toplumsal cinsiyette eşitlik ilkesi ile çalışmalarını sürdüren SineMASAL, kültür sanat etkinliklerinin herkes için ulaşılabilir olmasını sağlamak misyonu ile çalışmalarına devam ediyor. Kaya, Bilgi Üniversitesi tarafından Genç Sosyal Girişimci (2013), Sabancı Vakfı tarafından Fark Yaratan (2014), Uluslararası Gençlik Vakfı tarafından da Dünya genelinde gelecek vadeden 20 sosyal girişimciden biri olarak seçildi.

Stay In Touch

TurkishWIN is a global community of women with cultural, professional or family ties to Turkey. We network for change. Sign up to hear about our updates or join an event as our guest in your city.

© 2023 Your Company. All Rights Reserved.