Bedrettin Dalan | Kadınlar her alanda üstündür

İstek Vakfı Başkanı, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın kadının toplumdaki yerine bakış hikayesini dinleyin!

  • Bedrettin Dalan

  • Yeditepe Üniv. M.Heyet Başkanı
  • Bedrettin Dalan, Eskişehir’de doğdu. İTÜ’den Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu ve çalışma hayatına D.D.Y’de trafik otomasyon mühendisi olarak başladı. Bedrettin, daha sekiz yaşındayken tüm yaz tatillerinde Menderes Ovasında profesyonel iş hayatına ‘tarım işçisi’ olarak başlamıştı. D.D.Y.den sonra değişik iş kollarında özel sektörde her kademede mühendis, şef, müdür ve genel müdür olarak çalıştı.1979 yılında kendi firmasını kurarak tekstil makinaları imalatı yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde de öğretim görevlisi olarak teknik bilgilerini gençlere vermeye çalıştı.Birçok özel sektör imalatçı ve ihracatçı şirketlerinin yönetim kurullarında görev yaparken, 1983 yılında Anavatan Partisinin otuz kurucu üyesinden biri olarak siyasete atıldı. 1984 yılında ANAP’tan İstanbul Belediye Başkanı olan Dalan ülkemizdeki Büyükşehir Belediye Sisteminin kurucusu olarak da tanınıyor.1990’da Anap’tan ayrılan Bedrettin Dalan DMP’yi kurdu. Erken genel seçimlerde partisini DYP ile birleştirdi ve bir dönem milletvekilliği yaptı ve bu görevden istifa etti.Halen kurucusu olduğu İSTEK Vakfı Başkanlığını ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ile yine Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı dünyanın en büyük organize sanayi bölgesi onursal başkanlığını yürütmektedir.Evli iki erkek çocuk babasıdır.

Stay In Touch

TurkishWIN is a global community of women with cultural, professional or family ties to Turkey. We network for change. Sign up to hear about our updates or join an event as our guest in your city.

© 2023 Your Company. All Rights Reserved.